ប្រទេសកម្ពុជាបានទាក់ទាញទុនវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) ចំនួនប្រមាណ ៥.០៩ ពាន់លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ២០២៥ មានការកើនឡើង ១៦ ភាគរយធៀបនឹងឆ្នាំមុន។ នេះបើយោងតាមទិន្នន័យពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) នៅថ្ងៃទី១៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦។
វិស័យកម្មន្តសាលនៅតែជាវិស័យលេចធ្លោ ដែលតំណាងឱ្យ ៦៨,១ ភាគរយនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសសរុប ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីភាពទាក់ទាញរបស់កម្ពុជា ក្នុងនាមជាមជ្ឈមណ្ឌលផលិតកម្មក្នុងតំបន់។ វិស័យហិរញ្ញវត្ថុបានចំណែក ១១,៩ ភាគរយ ខណៈដែលវិស័យសំណង់ និងថាមពលមាន ៦,១ ភាគរយ និង ៣,៥ ភាគរយរៀងគ្នា។ វិស័យផ្សេងទៀតរួមមាន កសិកម្ម អចលនទ្រព្យ កន្លែងស្នាក់នៅ និងសកម្មភាពផ្សេងៗទៀត បានរួមចំណែកសរុប ១០,៤ ភាគរយ។
ប្រទេសចិនគឺជាអ្នកវិនិយោគធំជាងគេ ដោយបានបោះទុនវិនិយោគ ៣,៧៦ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ឬ ៧៣,៧ ភាគរយ នៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសសរុប។ ប្រទេសសិង្ហបុរី តាមពីក្រោយដោយ ៣៤៧ លានដុល្លារអាមេរិក (៦,៨ ភាគរយ), កាណាដា ២៣០ លានដុល្លារអាមេរិក (៤,៥ ភាគរយ), ម៉ាឡេស៊ី ១៧៤ លានដុល្លារអាមេរិក (៣,៤ ភាគរយ) និងកូរ៉េខាងត្បូង ១៦៥ លានដុល្លារអាមេរិក (៣,២ ភាគរយ)។ របាយការណ៍របស់ NBC កត់សម្គាល់ថា តួលេខរបស់ចិន រួមមានការវិនិយោគពីតៃវ៉ាន់ ហុងកុង និងម៉ាកាវ។
អ្នកវិភាគបានចាត់ទុកថា ការកើនឡើងនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) គឺដោយសារកម្ពុជាមានបរិយាកាសវិនិយោគល្អប្រសើរ តម្លៃពលកម្មប្រកួតប្រជែង និងទីតាំងយុទ្ធសាស្ត្រនៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន។ ការបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការសម្រួលបទប្បញ្ញត្តិ និងការអភិវឌ្ឍតំបន់ឧស្សាហកម្ម បានធ្វើឱ្យកម្ពុជាកាន់តែមានភាពអំណោយផលសម្រាប់វិនិយោគិនបរទេស។
រំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសដ៏រឹងមាំ ជាពិសេសក្នុងវិស័យផលិតកម្ម ត្រូវបានរំពឹងថានឹងគាំទ្រដល់ការបង្កើតការងារ បង្កើនការផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យា និងរួមចំណែកដល់គន្លងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជាក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខ។
NBC បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការរក្សាទំនុកចិត្តរបស់វិនិយោគិន ការកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការលើកកម្ពស់ការអនុវត្តការវិនិយោគប្រកបដោយនិរន្តរភាព នឹងក្លាយជាគន្លឹះក្នុងការទ្រទ្រង់កំណើននៅក្នុងទិដ្ឋភាព FDI របស់កម្ពុជា៕